Darmowe programy do zarządzania projektami

Każdy kto miał kiedykolwiek do czynienia z większym projektem, który na dodatek jest rozproszony, wie, że komunikacja stanowi niezwykle istotny problem. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zarządzaniem projektem IT, czy generalnie projektem dotyczącym zadań prowadzonych w przedsiębiorstwie.

Dość popularne szczególnie wśród programistów są programy typu „BUGTRACKER„. Służą one do monitorowania pracy, postępów w projekcie oraz gromadzą wszelkie uwagi w jednym miejscu. Z całą pewnością pozwalają oszczędzić sporo czasu i przekopywania się przez tony korespondencji i na swój sposób ograniczają słynne „no przecież wysłaliśmy wczoraj”.

Do najpopularniejszych należą: Mantis, BugZilla, Track, GNU Savannah, GitHub oraz wiele innych. Warto zwrócić uwagę, że aplikacje te można jeszcze podzielić na aplikacje klient-serwer oraz aplikacje hostowe. Niemniej ten rodzaj oprogramowania na razie pozostawimy.

Znacznie ciekawsze są darmowe programy do zarządzania projektami w przedsiębiorstwach. Wśród nich dziś omówię tylko dwa z nich: Feng Ofiice oraz DotProject.

DOTPROJECT

Aplikacja do pobrania

Pierwsze zastrzeżenie odnośnie tego oprogramowanie dotyczy spolszczenia: wymaga ono indywidualnego dopieszczenia, część jest dostępna z poziomu panelu administratora i do złudzenia przypomina system z z Presta Shop do wersji 1.4.5, niestety pozostałe elementy są ukryte w plikach (np. pliki zawierające raporty)

Kolejna uwaga dotyczy złamania zasad usabiliti budowy aplikacji. Niestety przyciski nie znajdują się w miejscach standardowych dla aplikacji. Dużym problemem jest umiejscowienie dostępu do raportów jako jednej z funkcji dostępnej jedynie w zakładce ZADANIA nawet jeśli potrzebujemy wykonać raport dotyczący PROJEKTÓW.

W przypadku, gdy nie chcemy za bardzo udostępniać panelu administracyjnego problematyczne wydaje się być umiejscowienie takich informacji o użytkownikach, jak ich obłożenie pracą dostępne wyłączanie jako wykres Ganta.  Można w prawdzie na poziomie uprawnień ustawić jedynie wgląd bez możliwości edycji, ale to nie jest najlepsze.

Do zalet DotProjectu zaliczyłabym natomiast:

  • dość przyjaźnie skonstruowane raporty,
  • system kodów bilingowych pozwalających na wyliczanie realnych kosztów pracy na stanowiskach wielozadaniowych w zależności od rodzaju wykonywanego zadania,
  • możliwość raportowania zadań w logach
  • Wykresy Ganta dla projektów wielozadaniowych z możliwością oznaczenia kamieni milowych,
  • dużą przejrzystość poprzez spersonalizowanie widoków projektów,
  • dodanie masowej edycji dla logów, i zadań z narzędzie do zarządzania projektem  Project Designer.

FENG OFFICE

Pobież aplikację

Narzędzie w wersji darmowej bardzo przyjazne, ale znaczniej mniej rozbudowane niż DotProject. Posiada też znacznie mniejsze zaplecze dodatków zarówno, tych darmowych jak i płatnych. Feng Office ma nieco lepiej opracowany pakiet tłumaczeń na język polski, niż jego konkurent w tym porównaniu. Niemniej dokonanie poprawek lub uzupełnienie tłumaczeń wymaga istnej tułaczki po rozmaitych plikach porozrzucanych w architekturze programu. Zdecydowaną przewagą Feng Office jest możliwość tworzenia projektów personalnych z gotowym pakietem uprawnień. Kolejny duży plus w porównaniu do DotProjectu to możliwość podpięcia plików raportowania ich wersji i dodawania komentarzy do zmian. W przypadku projektów obejmujących potrzebę zmian w plikach np. projektowych lub tekstowych, boje się, iż DotProject nie miał by większych szans na zdanie egzaminu, gdyż funkcja dokumentu jest mocno upośledzona.

Dużą wadą Feng Offica jest trudność z prostym rozwiązaniem takich uprawnień, które pozwoliłyby na zamykanie zdań tylko osobie zlecającej. Można w prawie stosować pewne protezy, ale one całkowicie nie zdają się być wystarczające.

Na pewno minusem w odniesieniu do DotProjectu jest Brak możliwości zlecania jednego zadania więcej niż jednemu użytkownikowi, gdyż znacznie trudnej zaraportować udział procentowy chociażby poszczególnych pracowników w działanie.

Mocnym punktem Feng Office jest intuicyjność systemu, standardowe rozwiązania usabiliti oraz duża przejrzystość graficzna.

 

Na Państwa uwagi odnośnie obu programów czekamy w komentarzach.