Darmowe sposoby zabezpieczania haseł

Bezpieczeństwo IT jest jednym z głównych priorytetów w dzisiejszych czasach. Zabezpieczenie aplikacji funkcjonujących online to tylko jedno z zadań, ale warto też zwrócić uwagę na te aspekty, które bezpośrednio dotyczą użytkowników. Jak wiadomo ich główne grzechy to:

-brak zmiany haseł od administratora,

-zapamiętywanie haseł w przeglądarkach internetowych,

-używanie niezabezpieczonych lub słabo zabezpieczonych połączeń internetowych,

brak szyfrowania plików z przechowywanymi hasłami i dostępami do aplikacji.

Oczywiście to tylko kilka z „grzechów głównych”. I przynajmniej części z nich bardzo łatwo jest zapobiec np, używając w firmie jednego systemu szyfrującego i przesyłanie danych w szyfrowanych plikach. Oczywiście nie jest to rozwiązanie idealne, ale z pewnością jedno z prostszych do zastosowania.

Jednym z ciekawszych rozwiązań w tym zakresie jest darmowy program The GUIDE Porlable – możliwy do umieszczenia na pendrivie. Otwiera pliki zapisane we własnym szyfrowanym formacie, posiada funkcję drzewa w strukturze i idealnie nadaje się do przechowywania na dysku danych dostępowych. Wskazane jest także przekazywanie w plikach tego formatu informacji pomiędzy użytkownikami.

Można jednak pójść znacznie dalej i posłużyć się programami, które szyfrują pojedyncze pliki innych formatów lub całe katalogi – zwykle nie ma potrzeby szyfrowania całych dysków.  Do takich programów należy m.in. Enigma – polski darmowy program z pomocą, który pozwala na szyfrowanie plików i katalogów, aż 3 niezależnymi algorytmami.

Osobiście polecam jednak mniejsze programy typu USB Safeguard, które pozwalają na zabezpieczanie danych na pendrivach.

Polecamy dla własnego bezpieczeństwa przetestować.