Konkursy nowy sposób wyłudzania danych od internautów

Istnieje wiele sposobów wyłudzania danych w internecie. Przez miniony okres jednym z powszechniejszy był fishing. Jakiś czas temu powszechne było wyłudzanie danych z pomocą stron informujących o danych jakie wyciekły z różnych stron lub np. z Facebooka. Obecnie zapanowała moda na fałszywe konkursy. Okres letni wydaje się być idealny dla zastosowania tego rodzaju wyłudzenia. Według specjalistów z ESET w ostatnich miesiącach ankiety i fałszywe konkursy to najczęstsze narzędzia pozyskiwania danych użytkowników do celów przestępczych.

Jak najczęściej wygląda atak?

W czasie korzystania z zasobów internetu internauci natrafiają na graficzny baner lub pop-up informujący, że w konkursie można wygrać atrakcyjną nagrodę np. Smartfon lub Tablet. By uzyskać możliwość wygrania gadżetu trzeba odpowiedzieć na kilka prostych pytań lub wypełnić ankietę w obu przypadkach pozostawiając swoje dane kontaktowe tj numer telefonu oraz e-mail. W najlepszym wypadku obie dane trafią do spamerów i zostaniemy zasypani niechcianymi reklamami. Częściej jednak zdarza się tak, że zostaje na nasz numer telefonu włączona bardzo kosztowna funkcja sms-ów premium.

Jak można chronić swoją prywatność?

Częściowo pomocne będzie oprogramowanie antywirusowe i anty szpiegowskie, które po wykryciu niedozwolonych elementów kodu powinno w większości przypadków zablokować dostęp do podejrzanych formularzy. Niestety nie możemy akurat w tym względzie liczyć na całkowitą prewencję, dlatego drugim niezawodnym środkiem jest zasada ograniczonego zaufania. Nasze podejrzenia powinny wzbudzić przede wszystkim: brak podanego organizatora konkursu, brak regulaminu, brak jakichkolwiek danych kontaktowych lub treść pisana łamaną polszczyzną.

Zatem miejcie się na baczności.